Evlilik ve Aile Yaşamı İle İlgili Hadisler

Gönderen Konu: Evlilik ve Aile Yaşamı İle İlgili Hadisler  (Okunma sayısı 942 defa)

Çevrimdışı Pεrι мαѕαlı

  • ÇEYİZ KIZ :)
  • Forum Yöneticisi
  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 17408
  • Beğen: +97/-0
  • Çeyiz Hazırlıgında :)
Evlilik ve Aile Yaşamı İle İlgili Hadisler
« : 19 Aralık 2012, 07:24:06 »
Evlilik Büyük Bir İbadettir
247-Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Evli insanın kıldığı iki rekat namaz, geceyi ibadetle geçiren ve gündüzleri de oruç tutan bekar insanın (ibadetinden) daha hayırlıdır."
Men la Yehzuruh'ul-Fakih, c. 3, s. 384
* * *

248-Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Uyuyan evli kimse Allah nezdinde geceleri ibadet eden gündüzleri ise oruç tutan bekardan daha üstündür."
Bihar'ul-Envar, c. 103, s. 221

* * *

249-Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Ümmetimin iyileri evliler, kötüleri ise bekarlardır."
Bihar'ul-Envar, c. 103, s. 221
* * *


250-İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: Adamın biri babamın yanına geldi. Babam kendisine, "eşin var mı?" diye sordu. Adam, "hayır" dedi. Bunun üzerine babam şöyle dedi: "Ben dünya ve içindeki her şey benim olsa da bir tek gece eşsiz kalmayı istemem." (Babam daha sonra şöyle dedi "Evli adamın kıldığı iki rekat namaz; geceleri ibadet eden, gündüzleri ise oruç tutan bekar kimsenin ibadetinden daha üstündür." Babam daha sonra kendisine yedi dinar vererek şöyle buyurdu: "Git bununla evlen."
Bihar'ul-Envar, c. 103, s. 217

Konular


* * *

Evliliğe Teşvik
251-Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Evlenen kimse dininin yarısını korumuş olur. (Başka bir hadiste de şöyle buyurulmuştur "Geri kalan yarısı hususunda da Allah'tan korkmalıdır."
el-Kafi, c. 5, s. 328

* * *

252-Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Cehennem ehlinin çoğu bekarlardır."
Men La Yehzuruh'ul-Fakih, c. 3, s. 384

* * *

253-Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "En kötü ölüleriniz bekarlardır."
et-Tehzib, c. 7, s. 239

* * *

254-Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Her kim Allah'a temiz ve tahir olarak (günahsız bir şekilde) kavuşmak istiyorsa evlenmelidir."
Men La Yehzuruh'ul-Fakih, c. 3, s. 385

* * *

255-Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Evlen, aksi takdirde Hıristiyan ruhbanlarından (Başka bir rivayette ise, "Şeytanın kardeşlerinden") olursun."
Bihar'ul-Envar, c. 103, s. 221İlahi Rahmetin ve Güzel Ahlakın Anahtarı Evliliktir.


256-Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Göklerin rahmet kapısı dört yerde açılır: Yağmur yağarken, çocuk anne ve babasının yüzüne bakarken, Kabe kapısı açılırken ve nikah kıyılırken."
Bihar'ul-Envar, c. 103, s. 221

* * *


257-Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Bekar çocuklarınızı evlendirin, zira bu vesile ile Allah ahlaklarını güzelleştirir, rızıklarını genişletir ve haysiyetlerini/mürüvvetlerini çoğaltır."
Bihar'ul-Envar, c. 103, s. 222


* * *

258-Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Evlenin ve bekarlarınızı evlendirin. Zira evlilik çağına eren kızlarını ve kız kardeşlerini kolayca evlendirip, düzene koyması, her Müslüman erkeğin en büyük mutluluğudur."
el-Kafi, c. 5, s. 328


* * *

259-Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Allah azze ve celle'ye İslam'da nikah ile kurulan evden daha sevimli hiçbir şey yoktur. Allah azze ve celle'nin en çok buğz ettiği şey ise, İslam'da ayrılık, yani talak ile dağılan evdir."
el-Kafi, c. 5, s. 328

Konular

* * *

Evlilikte Acele Etmek

260-Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Bekar kızlar, ağaçtaki meyveler gibidir. Meyveler yetişir de toplamazlarsa, güneş bozar ve rüzgar dağıtır. Bekar kızlar da işte böyledir; kadınların derk ettiğini derk ettikleri zaman artık onları evlendirmekten başka bir çare/ilaç yoktur. Aksi takdirde fesada düşmeyeceklerinden emin olunamaz. Zira şüphesiz onlar da insandır. (beşeri iç güdülere sahiptir.)"
el-Kafi, c. 5, s. 337

* * *

261-Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: Gençliğinin başında evlenen genç kimse için şeytan şöyle feryat eder: Eyvahlar olsun bana, eyvahlar olsun bana, dininin üçte ikisini benden korudu."
Bihar'ul-Envar c. 103, s. 221

* * *

262-Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Ey gençler, evlenmeye gücü yetenleriniz evlensin. Zira evlilik gözlerinizi (günahlar peşinde koşmaya) kapar ve ırzınızı korur."
Müstedrek'ül-Vesail'uş-Şia, c. 14, s. 153

* * *

263-Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Şüphesiz ki Peygamber (erkekler için) dünyayı terk edip evlilikten kaçınmayı nehy etmiş ve kadınları da nefislerini evlilikten alıkoymaktan sakındırmıştır."
Müstedrek'ül-Vesail'uş-Şia, c. 14, s. 248

Konular

* * *
Şer'i Evliliğe Yardımcı Olmak

264-Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Allah bir araya getirsin diye (mümin ve mümine kulun) helal evliliği için çalışan kimseyi, Allah da cennette Hur'ul-Ayn ile evlendirir. Bu yolda attığı her adım ve konuştuğu her kelime için kendisine bir senelik ibadet sevabını verir."
Bihar'ul-Envar, c. 103, s. 221

* * *

265-Emir'el-Müminin İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Şefaatlerin en üstünü Allah bir araya getirsin diye iki kişi arasında (evlilik konusunda) şefaat etmendir."
et-Tehzib, c. 7, s. 415 ve el-Kafi, c. 5, s. 331

* * *

266-İmam Kazım (a.s) şöyle buyurmuştur: "İlahi rahmet gölgesinden başka hiç bir gölgenin olmadığı günde şu üç kişi Allah'ın arşının gölgesinde gölgelenirler: Müslüman kardeşini evlendiren, ona hizmet eden ve sırrını gizleyen kimse."
Bihar'ul-Envar, c. 74, s. 356

* * *

267-İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Bir bekarı evlendiren kimse, Allah'ın kıyamette kendisine (rahmet gözüyle) bakacağı kimselerdendir."
et-Tehzib, c. 7, s. 404

* * *

268-İmam Kazım (a.s) şöyle buyurmuştur: "Şüphesiz ki kıyamet günü Allah-u Teala'nın elinin altında bir gölge vardır ki altında Peygamber, Peygamberin vasisi, mümin bir kulu azad eden mümin, mümin bir kulun borcunu ödeyen mümin veya mümin bir kulun evliliğini üstlenen mümin dışında hiç kimse gölgelenemez."
Bihar'ul-Envar, c. 74, s. 256

* * *

269-Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Bir araya gelsinler diye iki müminin evliliği hususunda çalışan kimseyi Allah azze ve celle, her biri inci ve yakuttan köşkler içinde bulunan bin Hur'ul-Ayn ile evlendirir."
Vesail'uş-Şia, c. 20, s. 46

Konular

* * *


Kadın ve Mihriyesi
270-Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Kadının uğursuzluğu mihrinin çokluğu ve ahlakının kötülüğüdür."
Bihar'ul-Envar, c. 58, s. 321


* * *

271-İmam Eba Abdillah (a.s) şöyle buyurmuştur: "Hırsızlar üç gruptur: Zekatı engelleyenler, kadınların mihirlerini (yemeyi) helal sayanlar ve ödeme niyetinde olmaksızın borçlananlar."
Bihar'ul-Envar, c. 96, s. 12


* * *

272-İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Mihrinin azlığı kadının bereketindendir; mihrinin çokluğu ise onun uğursuzluğundandır."
Men La Yehzuruh'ul-Fakih, c. 3, s. 387

* * *

273-Emir'el-Müminin İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Kadınların mihrini yüksek tutmayın; zira bu düşmanlığa sebep olur."
Vesail'uş-Şia, c. 21, s. 253


* * *

274-İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Günahların en kötüsü şu üç günahtır: "Haksız öldürmek, kadının mihrine el koymak ve işçinin ücretini vermemek."
Bihar'ul-Envar, c. 64, s. 26


* * *

275-Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Şüphesiz ki giderleri en az olan nikah, bereketi en büyük nikahtır."
Kenz'ul-Ummal, c. 16, s. 299

* * *

276-Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Ümmetimin kadınlarından en üstünü yüzü güzel, mihirleri en az olanlardır."
Bihar'ul-Envar, c. 103, s. 236

* * *

277-Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Evlen; demirden bir yüzük ile de olsa."
Kenz'ul-Ummal c. 16, s. 321

* * *

278-Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Bir avuç bulgur veya hurmayı mihir olarak veren kimseye (razı olduğu takdirde kadının) nikahı helal ve sahihtir."
Kenz'ul-Ummal, c. 16, s. 321

* * *


379-İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Resulullah (s.a.v), Ali'yi üç dirhem değerindeki zırh karşılığında Fatıma (a.s) ile evlendirdi."
Vesail'uş-Şia, c. 21, s. 251

Konular


İman ve Doğruluk Gölgesinde Evlilik

280-Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Ahlakını ve dinini beğendiğiniz biri (evlenmek için) size gelirse (kızınızı verip) onu evlendirin." Ya Resulullah (s.a.v) soyu düşük olsa da mı? diye sorulunca da Peygamber (s.a.v) şöyle buyurdu: "Ahlakını ve dinini beğendiğiniz biri (evlenmek için) size gelirse (kızınızı verip) onu evlendirin. Eğer (ahlakı ve dini güzel olduğu halde soyu veya benzeri sebeplerden dolayı kendisine kızı vermez ve gerekeni) yapmazsanız yeryüzünde büyük bir fitne ve fesat çıkar."
et-Tehzib, c. 7, s. 394

* * *

281-İmam Cevad (a.s) şöyle buyurmuştur: "Dininden ve emanetdarlığından razı olduğunuz birisi sizinle evlenmek isterse onunla evlenin."
Men La Yehzuruh'ul-Fakih, c. 3, s. 393
* * *
282-Adamın biri İmam Hüseyin (a.s)'ın yanına gelerek şöyle dedi: "Benim bir kızım var, onu kiminle evlendirmemi istersin?" İmam Hüseyin (a.s) şöyle buyurdu: "Allah azze ve celle'den sakınan kimse ile evlendir. (zira bu şahıs) onu severse kendisine ikram eder, buğz ederse asla zulüm etmez."
el-Müstetref, c. 2, s. 218

* * *

283-Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Kızını fasık biri ile evlendiren şüphesiz ki onunla sıla-i rahimini (yakınlığını) kesmiştir."
el-Müheccet'ül-Beyza, c. 3, s. 94

Konular
* * *
Evlilikte Erkeğin Niyeti


284-Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Bir kadınla sadece yüzünün güzelliği için evlenen kimse (din ve ahlakını göz önünde bulundurmayan kimse) şüphesiz ki onda sevdiği şeyi bulamaz. Her kim de bir kadınla malı için evlenirse Allah da onu o malıyla baş başa bırakır. O halde siz dindar olanlarını seçiniz." (Zira bütün hayır ve saadet onun varlığında gizlidir.)
et-Tehzib, c. 7, s. 399

* * *

285-İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Her kim bir kadınla malı için evlenirse Allah onu o malıyla baş başa bırakır. (Yani zorluklar karşısında ilahi inayet ve lütuftan mahrum bırakır.)
el-Kafi, c. 5, s. 333

* * *

286-Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Her kim bir kadınla malı için evlenire Allah onu o malına havale eder. Her kim bir kadınla güzelliği için evlenirse onda istemediği şeyleri görür. Her kim de bir kadınla dini için evlenirse Allah bütün o güzellikleri kendisi için bir araya toplar."
et-Tehzib, c. 7, s. 399

* * *

287-Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Her kim bir kadınla güzelliği için evlenirse Allah o kadının güzelliğini kendisi için bir günah ve azab sebebi kılar."
Vesail'uş-Şia, c. 20, s. 53

* * *

288-İmam Seccad (a.s) şöyle buyurmuştur: "Allah azze ve celle ve sıla-ı rahim için evlenen kimseye Allah mülk ve keramet tacını giydirir."
Men La Yehzuruh'ul-Fakih, c. 3, s. 385

* * *

289-Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Kadınlarla güzelliği için evlenmeyin. Zira güzelliği iffetsizliğine neden olabilir. Kadınlarla malı için de evlenmeyin, zira malı da tuğyan ve isyanına neden olabilir. Kadınla dini için evlenen kimseye, Allah bütün bu güzellikleri bir araya toplar."
el-Müheccet'ül-Beyza, c. 3, s. 85

Konular

* * *

Geçimini Temin Etmek
290-Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Melundur, ailesini zayi eden/muhtaç bırakan kimse melundur."
Men La Yehzuruh'ul-Fakir, c. 3, s. 168

* * *

291-Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Her kim hanımının kötü ahlakına sabrederse (küstahlığı sebe*biyle ona kızmaz onu dövmez, kötü laf etmez, iyi ge*çindirir ve ayni ile mukabelede bulunmazsa) sabır mü*kafatını Allah’tan dilemelidir. Allah-u Teala şükredenle*rin sevabını mutlaka verecektir.”

Men La Yehzuruh’ul-Fakih, c. 4, s. 16

* * *

292-İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: “Ailesinin geçimi için çalışan kimse Allah yolunda cihad eden kimse gibidir.”

el-Kafi, c. 5, s. 88

Men La Yehzuruh’ul-Fakih, c. 3, s. 168

* * *

293-İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: “Erkek için ailesini zayi etmesi/nafakasız terk etmesi kendisine günah olarak yeter.”

Men La Yehzuruh’ul-Fakih, c. 3, s. 168

* * *

294-İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: “Ailesinin sorumluğunu üstlenmek erkeğin saadet ve mutluluğun*dandır.”

Men La Yehzuruh’ul-Fakih, c. 3, s. 168* * *

295-Allah-u Teala şöyle buyurmuştur: “İçinizden, kendileriyle huzura kavuşacağınız eşler yaratıp; aranızda muhabbet ve rahmet var etmesi, O’nun varlığının bel*gelerindendir. Bunlarda, düşünen kavim için dersler vardır.”

Rum Suresi/21* * *

296-Bihar’ul-Envar kitabında Peygamberden şöyle nakledilmiştir: Osman b. Maz’un’un eşi Ümmü Se*leme’nin evine geldi. Ümmü Seleme kendisine, “Neden güzel koku sürünmüyor, süslenmiyor, kına ve benzeri şey kullanmıyorsun?” diye sordu. O şöyle dedi: Şüphe*siz ki eşim Osman b. Maz’un falan günden beri bana hiç yaklaşmamıştır. Ümmü Seleme, “Neden?” diye sordu. O şöyle dedi: “O kendine kadını haram kılmış ve kenara çekilmiştir.” Bunun üzerine Ümmü Seleme Resulullah (s.a.v)’e bunu haber verdi. Resulullah (s.a.v) ise hemen ashabını toplayarak onlara şöyle buyurdu:

“Kadınlardan yüz mü çeviriyorsunuz, şüphesiz ki ben kadınların yanına gidiyorum, gündüzleri yemek yi*yorum, geceleri uyuyorum. Kim benim sünnetimden yüz çevirirse şüphesiz ki benden değildir.”

Bihar’ul-Envar, c. 93, s. 73* * *297-İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: “Kim ge*çim korkusu ile evlilikten kaçınırsa Allah azze ve celle’ye kötü zanda bulunmuştur. (Allah’ı kullarına rızık vermekten aciz kabul etmiştir.)

Men La Yehzuruh’ul-Fakih, c. 3, s. 385* * *

298-Abdussamed b. Beşir, İmam Rıza (a.s)’ın şöyle buyurduğunu nakletmiştir: “Kadının biri Ebu Cafer -İmam Sadık- (a.s)’a şöyle dedi: “Allah sana iyilik versin, şüphesiz ki ben dünyayı terk etmiş bir kadınım.” İmam (a.s) kendisine şöyle dedi: “Dünyayı terk etmekten maksadın nedir?” Kadın, “Asla evlenmek istemiyo*rum.”dedi. İmam (a.s), “Neden?” diye sordu. Kadın, “Büyük bir fazilete erişmek istiyorum.”dedi. Bunun üzerine İmam (a.s) şöyle buyurdu: “Git, eğer bu iş üs*tün bir şey olsaydı şüphesiz ki Fatıma (a.s) sana bundan daha evla ve müstahaktı. Zira kadınlardan hiç kimse ondan daha üstün olamamıştır.”

Bihar’ul-Envar, c. 103, s. 219* * *

299-Eba Abdillah (a.s) şöyle buyurmuştur: “Üç ka*dın Peygamber (s.a.v)’in yanına gelerek konuştular. Bi*risi şöyle dedi: “Şüphesiz ki eşim et yemiyor.” Diğeri ise şöyle dedi: “Şüphesiz ki eşim asla kadınlara (bana) yak*laşmıyor.” Diğeri de şöyle dedi: “Şüphesiz ki eşim asla güzel koku sürünmüyor.” Peygamber abasını yerden sürükler bir halde (kızarak) minbere çıktı. Allah’a hamd-u sena ettikten sonra şöyle buyurdu: “Ashabım*dan bir gruba ne olmuş ki et yemiyor, güzel koku sü*rünmüyor ve kadınlara yaklaşmıyor.”

el-Kafi, c. 5, s. 496* * *

300-İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: “Osman b. Maz’un’un eşi Peygamber (s.a.v)’e gelerek şöyle dedi: “Ya Resulullah şüphesiz ki Osman gündüzleri oruç tutuyor ve geceleri de ibadet ediyor.” Bunun üzerine Peygamber kızarak çıktı. Öyle ki ayakkabılarını elinde taşıyordu. Sonunda Osman’ı namaz kılarken gördü. Osman Peygamber (s.a.v)’i görünce döndü. Peygamber kendisine şöyle buyurdu: Ey Osman, Allah beni ruhbaniyet ile göndermemiştir. Beni hanif/adil, kolay ve fıtrat ile uyumlu bir din üzere gönderdi. Ben de oruç tutuyorum, namaz kılıyorum, ehlimle muaşeret ediyo*rum. O halde her kim benim fıtrat ve dinimi severse, benim sünnetime uymalıdır. Sünnetimden biri de şüp*hesiz ki nikahtır/evliliktir.

el-Kafi, c. 5, s. 494* * *

Konular

Eşine Saygı Göstermek

301-Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Eşi ken*disine gazab eden kadına eyvahlar olsun. Eşi kendisin*den razı olan kadına ne mutlu.”

Bihar’ul-Envar, c. 8, s. 310* * *

302-Hz. Fatıma (a.s.) şöyle buyurmuştur: “Sizin en iyileriniz/hayırlı olanlarınız insanlara karşı en iyi/yumuşak davrananlarınızdır. En değerli olanlarınız ise eşlerine karşı en merhametli ve bağışlayıcı olanları*nızdır.”

Delail’ul-İmame/İbn’il-Huseyn Muhammed b. Harun* * *

303-Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: İki eşi ol*duğu halde nefsi ve malı hususunda adalete riayet et*meyen kimse kıyamet günü bedeninin yarısı zincire vu*rulmuş ve diğer yarısı da doğrulmamış bir halde cehen*nem ateşine girer.”

Bihar’ul-Envar, c. 7, s. 214* * *

304-İmam Bakır (a.s) şöyle buyurmuştur: “Bir kadın ile evlenen ona ikram etmelidir. Eşleriniz birer oyuncak (insana huzur veren bir şey) gibidir. Onu alan zayi et*memelidir.”

Bihar’ul-Envar, c. 103, s. 224* * *

305-Emir’el-Müminin İmam Ali (a.s) şöyle buyur*muştur: “(Her ne kadar kadınlar görevlerini yapmasa da) onlarla her durumda geçinmeye çalışın ve onlara güzel sözler söyleyin. Umulur ki kendilerini düzeltir, işlerini güzelleştirirler.”

Bihar’ul-Envar, c. 103, s. 223* * *306-Musa b. Cafer babalarından Resulullah (s.a.v)’in şöyle buyurduğunu nakletmektedir: “İnsanın imanı art*tıkça kadınlar hakkındaki sevgisi ve duygusu da artar.”

Bihar’ul-Envar, c. 103, s. 228* * *

307-Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Dünya*dan bana sadece kadın ve güzel koku sevdirildi; ama gözümün nuru namazdadır.”

Bihar’ul-Envar, c. 76, s. 141 ve el-Hisal, c. 1, s. 183* * *308-Emir’el-Müminin İmam Ali (a.s) şöyle buyur*muştur: “İnsanların en kötüsü (maddi açıdan) ailesini darlıkta koyandır.”

Nur’ul-Ebsar Lil-Şeblenci* * *

Konular

Kadın ve Eşini Hoşnut Etmesi309-İmam Bakır (a.s) şöyle buyurmuştur: “Rabbi nezdinde kadınlar için en üstün şefaatçi, sadece eşinin rızayetidir.”

Bihar’ul-Envar, c. 81, s. 345* * *310-Ebu’l Hasan er-Rıza (a.s) Emir’el-Müminin Ali (a.s)’dan şöyle rivayet etmiştir: “Kadınlarınızın en iyisi beş kişidir.” Kendisine, “O beş kişi kimlerdir ey Emir’el-Müminin?” diye sorulunca da şöyle buyurdu:

1-Eşine karşı mütevazi ve tekebbürsüz veya masraf*sız olan.

2-Yumuşak ahlaklı olan

3-Eşi ile uyumlu ve tüm işlerinde kendisine yardımcı olan

4-Eşini kızgın ve bitkin gördüğünde onu razı etme*den asla gözlerine uyku girmeyen

5-Eşi yanından ayrılınca gıyabında (malını, yüzsu*yunu, çocuklarını ve iffetini) koruyan… (Daha sonra şöyle buyurdu “Bu kimseler Allah’ın işçilerinden bir işçi sayılır ve şüphesiz ki Allah’ın işçisi olanlar asla ümitsiz olmaz, isteklerine nail olurlar.”

el-Kafi, c. 5, s. 324* * *311-İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: “Eşi haklı olarak kendisine gazab ettiği halde geceyi geçiren kadı*nın, eşi kendisinden razı olmadıkça asla namazı kabul olmaz.”

el-Kafi, c. 5, s. 507* * *

312-Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Erkeği kadın üzerindeki hakkı kandili (ışığı) yakması, yemek hazırlaması, kapının eşiğine kadar kendisini güzel sözler ile uğurlaması ve özrü olmadıkça nefsini eşinden sa*kınmamasıdır.

Mekarim’ul-Ahlak, c. 2, s. 246* * *

313-Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Kadın eşinin hakkını eda etmedikçe asla Allah’ın hakkını eda edemez.”

Müstedrek’ül-Vesail, c. 14, s. 257* * *

314-İmam Bakır (a.s) şöyle buyurmuştur: Kadının biri Nebi (s.a.v)’e gelerek şöyle dedi: Ya Resulullah, er*keğin kadın üzerindeki hakkı nedir?” Resulullah şöyle buyurdu: “Ona itaat etmen ve isyan etmemendir.”

Vesail’uş-Şia, c. 10, s. 527

* * *Konular


İyi Kadının Özellikleri335-Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Kadının eşine (bir bardak) su içirmesi kendisi için gündüzleri oruç, geceleri ise ibadet edilen bir yıllık ibadetten daha hayırlıdır.”

Vesail’uş-Şia, c. 20, s. 172* * *

316-Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Kadının (eşi için) en güzel kokular sürmesi, en güzel elbiseler gi*yinmesi, en güzel süsler ile süslenmesi ve gece gündüz nefsini eşine takdim etmesi kadının görevi*dir/hakkıdır.”

el-Kafi, c. 5, s. 508* * *

317-Emir’el-Müminin İmam Ali (a.s) şöyle buyur*muştur: “Kadının cihadı eşine iyi eşlik etmesidir.”

Nehc’ül-Belağa, el-Kelimat’ul-Kısar/494* * *318-Ebi Cafer (a.s), Resulullah (s.a.v)’in şöyle bu*yurduğunu nakletmiştir: “Allah azze ve celle şöyle bu*yurmuştur: “Bir Müslüman için dünya ve ahiret hayrını bir araya toplamak istediğimde kendisi için huşu dolu bir kalp, çok zikreden bir dil, belalara sabreden bir be*den, baktığında kendisini sevindirecek ve kendisi olma*dığında/gıyabında malını ve nefsini koruyacak mümin bir eş karar kılarım/nasip ederim.”

el-Kafi, c. 5, s. 327* * *

319-Hz. Fatıma (a.s) şöyle buyurmuştur: “Ruhum ruhuna feda olsun ve nefsim seni belalardan korumaya kalkan olsun ey Ebe’l-Hasan! (Hz. Ali); Eğer sen hayır ve iyilikte olursan, ben de seninle beraber olurum ve eğer sen zorluk ve belalarda olursan, yine de seninle be*raber olurum.”* * *

320-İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: “Melun*dur, mel’undur; eşine eziyet eden ve üzen kadın mel’undur. Ne mutlu, ne mutlu; eşine ikram eden, ona eziyet etmeyen ve tüm durumlarda kendisine itaat eden kadına ne mutlu!”

Bihar’ul-Envar, c. 103, s. 252* * *321-Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Şüphesiz ki en iyi kadınlarınız; çok doğurgan, çok se*vimli/muhabbetli, sırları saklayan, iffetli, eşi karşısında mütevazi, ehli (yakınları) karşısında izzetli, süslerini ve güzelliklerini eşine açan, gayrisinden gizleyen, eşinin sözlerini güzel dinleyen, emirlerine itaat eden, yalnız kaldığında kendisinden istediğini veren, sürekli eşi için süslenen ve erkekler gibi süssüz/sade olmayanlardır.”

Men La Yehzuruh’ul-Fakih, c. 5, s. 18, 367

ve Bihar’ul-Envar, c. 103, s. 235* * *

322-Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Müslü*man erkeğin saadeti şu dört şeye sahip olmadadır:

1-Saliha kadın

2-Geniş bir ev

3-(Kendisini hedefine rahat ve hızlı bir şekilde ulaştı*ran) İyi bir binek

4-(Ahlak ve amelleri iyi olan) Salih bir evlat

Bihar’ul-Envar, c. 104, s. 98* * *

323-Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Kadının cihadı eşine iyi eşlik etmesidir. Kadının üzerinde en çok/büyük hakkı olan kimse de eşidir.”

Bihar’ul-Envar, c. 103, s. 256* * *

Konular

Boşanma ve Neticeleri

324-Allah-u Teala şöyle buyurmuştur: “Kadınları boşadığınızda, müddetleri sona ererken, onları güzel*likle tutun, ya da güzellikle bırakın, haklarına tecavüz etmek için onlara zararlı olacak şekilde tutmayın; böyle yapan şüphesiz kendisine zulmetmiş olur. Allah'ın ayetlerini de alaya almayın; Allah'ın üzerinize olan ni*metini, öğüt vermek üzere size indirdiği Kitab ve hik*meti anın, Allah'tan sakının, Allah'ın her şeyi bildiğini bilin.”

Bakara Suresi/231. ayet* * *

325-Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Evlenin, boşanmayın, zira Allah’ın arşı boşanmadan dolayı tit*rer.”

Vesail’uş-Şia, c. 22, s. 9* * *

326-İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: “Şüphesiz ki Allah azze ve celle içinde evlilik olan evi sever. Ha*keza içinde boşanmanın gerçekleştiği evden ise nefret eder.”

el-Kafi, c. 6, s. 54* * *

327-Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: Şüphesiz ki Allah azze ve celle evlilik veya boşanmadan maksadı, sadece tat almak/şehvetini tatmin etmek olan kadın ve erkekten buğz eder, (veya onlara) lanet eder.”

el-Kafi, c. 6, s. 54* * *328-Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Şu dört haslete sahip olan ümmetimin kadınları şüphesiz ki cennete girer: Namusunu korur, eşine itaat eder, beş vakit namazını kılar ve Ramazan ayında oruç tutarsa...”

Bihar’ul-Envar, c. 104, s. 107


Nişan Tarihimiz  .aşık

09.11.2013

Düğün Tarihimiz

14.06.2015  özgeserkan

O Şimdi Asker Yareni  :kalpler2:

Evhobin Forum Sitesi

Evlilik ve Aile Yaşamı İle İlgili Hadisler
« : 19 Aralık 2012, 07:24:06 »