2012 Yazının En Çok Okunacak Kitapları

Gönderen Konu: 2012 Yazının En Çok Okunacak Kitapları  (Okunma sayısı 889 defa)

Çevrimdışı Pεrι мαѕαlı

  • ÇEYİZ KIZ :)
  • Forum Yöneticisi
  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 17408
  • Beğen: +97/-0
  • Çeyiz Hazırlıgında :)
2012 Yazının En Çok Okunacak Kitapları
« : 24 Haziran 2012, 22:35:42 »Buket Uzuner'den dörtlemenin ilk kitabı: "Su"
Buket Uzuner'in "Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları" dörtlemesinin ilk kitabı "Su" Everest Yayınları'ndan ilkbaharda çıkmış ve hemen çok satanlar listesine girmişti.

Bugün Anadolu'da yaşayan her kültürü derinden etkilemiş kadim Kamanlık (Şamanizm) geleneğinin dört unsuru olan su, toprak, hava ve ateşten ilham alarak yazdığı romanında Uzuner, gazeteci Defne Kaman'ın hikayesini konu alıyor.

Defne Kaman bir yaz akşamı bindiği vapurda arkasında hiçbir iz bırakmadan kaybolur. Onu aramakla görevli Komiser Ali Ümit ile arkadaşı Sahaf Semahat kendilerini aniden tuhaf olaylar ve esrarengiz semboller arasında bulurlar. Bir yandan kendi hayatlarını sakatlayan yasak ve tabulara rağmen ayakta kalmaya çalışırken, kayıp gazeteci Defne Kaman'ın peşinde nefes nefese bir maceraya sürüklenirler.

Buket Uzuner, romanda bütün canlı varlıkları eşit değerde kabul ederek doğayı ve yaşamı kutsayan kadim Türk geleneği Kamanlık'a (Şamanlık) selam ederken, okurları hem eko-feminist bir okumaya, hem de 1000 yıl önce Uygur harfleriyle ön-Türkçe yazılmış olduğu düşünülen (Mutluluk Bilgisi) Kutadgu Bilig Şifresi ile zihin oyunlarına davet ediyor. Hala okumadıysanız bu yaz bedeninizi dinlendirirken ruhunuzla da derin bir yolculuğa çıkabilirsiniz. </B>

Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları / Su
Buket Uzuner
Everest Yayınları
Fiyatı: 18 TL
Murathan Mungan'dan "Aşkın Cep Defteri"
Aşka dair her şey bu kitapta: Murathan Mungan'ın "Aşkın Cep Defteri" kitabından bahsediyoruz. Hala okumadıysanız bu tatili fırsat bilip mutlaka alın ve okuyun.

Aşkın, ayakları yere basar bir biçimde ele alındığı kitapta Murathan Mungan'ın Eylül 1992'den bu yana aşk hakkında biriktirdiği her şey var.

Murathan Mungan'ın çok ilgi gören kitabı, "Yazınca da Geçmiyor", "Kedi Kapısı", "Fal Metinleri", "Bende Kalanlar" ve "Aşkın Cep Defteri" başlıklı beş bölümden oluşuyor. Bilinen edebi türlerden birine kolay dahil edilemeyecek olan kitapta şiir, öykü, metin ve aforizmalar yer alıyor. Bir deftere yazılabilecek şeyler... Aşk her zaman ardında okunacak bir şeyler bırakır.

Okuduğunuzda elinizden bırakamayacağınız bu aşk dolu kitaptan birkaç alıntı:

Aşk demek, belki bu sefer olur, demek.

Aşk kendini tekrarlayarak kanıtlar. En çok da sahibine.

Kalbinden emin olmak iyidir. Sahibini sağlamlaştırır.

Aşk öğretir, aynı hataları yinelememen için, ama yine aşk yüzünden yinelersin.

Aşkın Cep Defteri
Murathan Mungan
Metis Yayınları
10 TL
Yılmaz Özdil'den "İsim Şehir Bitki"
Yılmaz Özdil'in vurucu, eğlenceli ve hep düşündürücü yazılarının bir araya getirildiği "İsim Şehir Bitki" baharda çıktı ve çıkar çıkmaz çok konuşuldu.

Geçen yıl çıkan ve satış rekorları kıran "İsim, Şehir, Hayvan" kitabından sonra "İsim, Şehir Bitki" de çıktığı hafta çok satanlar listesine girdi.

Özdil, kısa ve öz bir üslubun egemen olduğu sert vurguları ve yer yer alaycı, yer yer hüzün verici diliyle 19 Mayıs törenlerinin iptal edilmesinden ünlü dağcı ve AKUT kurucusu Nasuh Mahruki'nin vatan sevgisine, "Ak CHP" hükümetinin neler yapabileceğinden İmam Hatip'ler ve dindar gençlik tartışmalarına, 2020 Olimpiyatlar Türkiye'de düzenlense neler olabileceğinden "AncelinaColi"nin Suriyeli mültecilerin kampını ziyaretine kadar değişik konulara el atıyor.

Özdil'in düşündüren, hüzünlendiren, güldüren, sinirlendiren, hayranlık uyandırıcı bir dil ustalığına sahip yazılarını tekrar tekrar okumak için bu kitap tam bir başucu rehberi.


İsim Şehir Bitki
Yılmaz Özdil
Doğan Kitap
23 TL
Aykut Oğut ve Esra Banguoğlu Oğut'dan "Bu Egoları Şişirsek de mi Saklasak?"
“Evrenden Torpilim Var” adlı kitabı 100 baskı yapan ve pek çok okuyucuya ulaşan, ulaştığı okuyucularının hayatlarında değişikliğe aracılık eden Aykut Oğut, Esra Banguoğlu Oğut ile birlikte yazdığı “Bu Egoları Şişirsek de mi Saklasak?” ile yeniden okuyucu karşısında.

İkili, bu kitapta okuyucuyla hayatlarını mükemmel hale getiren bakış açılarını paylaşıyorlar. “Hangilerine inanacağınız, hangilerini uygulayacağınız, hangilerine sırtınızı döneceğiniz, tamamen size kalmış” diyorlar. Teorilerden uzak, sadece yaşanmışlıkların paylaşıldığı “Bu Egoları Şişirsek de mi Saklasak?” kitabında şu sorgulamalar var:

Mükemmel bir ilişki, mükemmel iş, mükemmel kazanç, mükemmel dostluklar, mükemmel aile ilişkileri, mükemmel bir hayat var mıdır? Aykut Oğut, Esra Banguoğlu Oğut, “Aslında yoktur” diyorlar, “Varolan ilişkinize, işinize, kazancınıza, dostluklarınıza, aile ilişkilerinize, hayatınıza mükemmel bir bakış açısı vardır.”

Bu Egoları Şişirsek de mi Saklasak?
Aykut Oğut, Esra Banguoğlu Oğut
Fiyatı: 25 TL
Hande Altaylı'dan sarsıcı bir roman: Kahperengi
Çok okunan romanların yazarı Hande Altaylı, yeni kitabı "Kahperengi"nde karşı konulmaya çalışılan, direnilen ama vazgeçilemeyen bir aşkı anlatıyor.

Çıktığı ilk günden bu yana çok satanlar listesinde olan "Kahperengi"nde Altaylı tam bir metropol hikayesi anlatıyor. Küçük kasaba sıkıntısının izlerinin hissedildiği hikayede büyük bir aşk da var. Karşı konulmaya çalışılan, direnilen ama vazgeçilemeyen bir aşk...

Okuru kendine sımsıkı bağlayan, ustaca kurgulanmış, günümüze ait bir roman olan "Kahperengi" Ege’nin küçük bir kasabasının çok yoksul bir mahallesinde başlayan Narin’in hikayesini konu ediniyor. Narin'in hikayesi şöyle gelişiyor:

Sevginin değil, mecburiyetin bir arada tuttuğu bir ailede büyüyen Narin ilk kez aşık olduğunda büyük bir hayal kırıklığı yaşayacak; hem ailesinden hem de bu aşktan kaçmak için eğitimini bahane ederek, gizlice İstanbul’a taşınacaktır. Büyük şehirde de zor günler beklemektedir genç kızı. Bir rastlantı sonucu tanıştığı Deniz, hem dostluğu hem de İstanbul’un renkli hayatını tanıtacaktır ona.

Yıllar geçer… Narin artık meslek sahibi, kendi ayaklarında üstünde duran ve Deniz’le birlikte renkli İstanbul hayatının tadını çıkaran bir kadın olmuştur. Ve karşısına yeniden o eski aşk çıkar. Yine imkansız bir erkek olarak, başkasının sevgilisi olarak…

Kahperengi
Hande Altaylı
Doğan Kitap
Fiyatı: 18 TL
Prof. Canan Karatay'dan üçüncü kitabı: Karatay Mutfağı
"Türkiye’yi zayıflatan profesör" olarak ünlenen ve ilk iki kitabı satış rekorları kıran Prof. Canan Efendigil Karatay’ın merakla beklenen üçüncü kitabı "Karatay Mutfağı".

"Karatay Mutfağı", sağlığını (ve kilosunu) önemseyen ama ağız tadından da taviz vermek istemeyen, mutfağında sağlığı, lezzeti ve sürdürülebilirliği aynı anda arayanlar için ideal bir kitap.

Sonuçta bu kitap plajda güneşlenirken okunacak bir kitap değil. Ama bu yazın en çok okunan kitaplarından biri olacağı kesin.

Karatay Mutfağı, Karatay Diyeti prensiplerine göre revize edilmiş geleneksel Türk mutfağından en güzel örnekleri sunuyor. ‘Kalıcı kilo verdiren’, doğal ve lezzetli yemek tariflerinin yer aldığı kitap adeta bir sağlıklı yaşam prospektüsü niteliğinde. Sağlıklı malzeme seçimi, akıllı alışveriş tüyoları, yoğurt, ekşimik, tereyağı gibi evde yapılabilecek doğal ürünlerin tarifleri var kitapta. Çorbalardan salatalara, mezelerden yumurtalı yemeklere, zeytinyağlılardan et ve balık yemeklerine tamamı denenmiş onlarca leziz tarifin yer aldığı kitapta, küçük ‘tatlı’ kaçamaklar ve dinlendiren çay formülleri de bulunuyor.

Karatay Mutfağı
Prof. Dr. M. Canan Efendigil Karatay, Nihal Doğan
Hayy Kitap
Fiyatı: 19.50 TL

Can Dündar'dan "Aşka Veda"
Can Dündar'ın son kitabı "Aşka Veda" Mayıs ayının ilk günlerinde çıkmıştı ve hemen en çok satanlar listesine girdi. Aşkın acısı, mutluluğu, özlemi, ayrılığı kısaca aşkla ilgili her şeyi bu kitapta.

"Nostaljik bir mazi güzellemesi yapmak istemem," diyor Can Dündar, zindana dönüşen, koyu bir karanlık olan 70'lerdeki ilişkileri anlattığı yazısında: "Ama aşkın ha babam ertelendiği o kanlı karanlıkta bile, en dayanışmacı ve masum yanları saklıydı insanoğlunun..."

"Aşka Veda", Can Dündar'ın aşka dair yazılarını bir araya getiriyor. Körkütük, sırılsıklam aşkları, özlemi, yalnızlığı, ayrılığı ve terk edilme acısını "kâh içten içe kabaran kâh gürül gürül çağlayan o deli nehri," anlatıyor.

Hazsız evliliklerden evliliksiz hazlara, sekssiz aşktan aşksız sekse, ateşten gömleği gönüllü giyenlerden, aşkını kariyerine feda edenlere geçişin izini sürüyor. Aslında bir türlü veda edemediğimiz, her daim ihtimal dahilinde olan aşkı anlatıyor Can Dündar, Aşka Veda'da.

Aşka Veda
Can Dündar
Can Yayınları
19.50 TL


Elif Şafak'ın Şemspare'si
Elif Şafak, bir kez daha hayatın içinden süzülüp gelen denemeleriyle karşımızda. Şafak'ın kadın, yolculuk, edebiyat ve güncel konular üzerine yazılarının yer aldığı "Şemspare" adlı yeni kitabı Doğan Kitap'tan çıktı.

“Kararır gökyüzü bazen, kasvetli bulutlar kaplar semayı. Hayatın ritmi durağanlaşır, sohbetler bildikleşir, içimizde birikir yalnızlık hissi. Nasıl özleriz güneşi o zaman, griler içinde aradığımız bir tutam renk demeti. Peri tozu gibi, inceden. Gönülden yazılmış her roman, her hikâye, her kelime bir şemsparedir… Güneş parçası… Düşer omuzlarımıza, kar tanesi gibi usulca, yağmur gibi yıkar ruhumuzu, arındırır tozdan kirden tekdüzeliklerden… Şemspare...”
diyor yeni kitabında Elif Şafak. Kasım 2010’dan bu yana Habertürk gazetesinde yayımlanan yazılarından oluşan seçkide metinlere eşlik eden illüstrasyonlar M. K. Perker imzasını taşıyor.

Şemspare
Elif Şafak
Doğan Kitap
Fiyatı: 15 TL
Ahmet Ümit'in son kitabı "Sultanı Öldürmek"
Polisiye ve cinayet türünün en sevilen yazarlarından Ahmet Ümit, çıktığı hafta çok satan kitaplar listesine giren son kitabı "Sultanı Öldürmek"te kusursuz bir kurguyla cinayet-aşk-tarih örgüsünü sunuyor okuyucusuna.

Son dönemin popüler konuları tarih ve aşkı içeren kitap, yıllardır aynı kadını bekleyen bir tarihçinin hikayesini anlatıyor. Tarih profesörünün işlediği ya da işlediğini zannettiği cinayetle başlayıp Fatih Sultan Mehmet’e uzanan bir serüveni içeriyor.

Serhazinlerin son temsilcisi Müştak Serhazin'in başından geçen dört günlük tuhaf bir macerayı anlatan kitap, Müştak Serhazin'in yıllardır beklediği, kendisi de bir tarihçi olan kadını sapında Fatih Sultan Mehmetin tuğrası bulunan mektup açacağıyla öldürülmüş bulmasıyla şu soruları sorduruyor: Bu bir aşk cinayeti mi? Yoksa kökleri "Ulu Hakan"ın şüpheli ölümüne uzanan bir entrika mı?

"Sultanı Öldürmek", Osmanlı Devleti'nin bir imparatorluğa dönüştüğü o zaferler ve ihanetlerle dolu günlere yapılan sıra dışı bir yolculuğa çıkarıyor okuyucuyu. Ve bu heyecan verici yolculuk boyunca kulaklardan eksik olmayan o kadim soru: Tarih, geçmişte yaşananlar mıdır, yoksa tarihçilerin anlattıkları mı?

Kusursuz bir kurguyla ele aldığı bu cinayet-aşk-tarih örgüsünde Ahmet Ümit, edebiyat okurlarının gözündeki ayrıcalıklı yerini bir kez daha sağlamlaştırıyor.

Sultanı Öldürmek
Ahmet Ümit
Everest Yayınları
Fiyatı: 20 TL

David Nicholls'dan "Bir Soru, Bir Aşk"
Sizce bir kadın bir erkekte ne arar? Pegasus Yayınevi'nden çıkan "Bir Soru Bir Aşk" bu sorunun yanıtını veriyor.

Çok satanlar listesinde zirveye oturan "Bir Gün" kitabının yazarı David Nicholls tarafından kaleme alınan, Sevinç S. Tezcan'ın çevirisiyle Türkçe'ye kazandırılan, kalpleri fethedecek bu yeni romanı elinizden bırakamayacaksınız.

Kitabın konusuna gelince: "Brian Jackson üniversiteye büyük umutlar, hedefler ve gizli bir de arzuyla gelmiştir: Üniversiteler Düellosu'na katılmak. Şimdi bu şansla birlikte aşkı da bulan Jackson, hem yarışmayı hem de sevdiği kızın kalbini kazanabilecek midir?"

Daily Mail gazetesinin hakkında "Dokunaklı, sıcacık ve eğlenceli…" dediği kitap tam bir plaj kitabı. Tatilde okumanız için...


Bir Soru Bir Aşk
David Nicholls
Pegasus Yayınevi
Fiyatı: 20 TL
Nişan Tarihimiz  .aşık

09.11.2013

Düğün Tarihimiz

14.06.2015  özgeserkan

O Şimdi Asker Yareni  :kalpler2:

Evhobin Forum Sitesi

2012 Yazının En Çok Okunacak Kitapları
« : 24 Haziran 2012, 22:35:42 »