Gönderen Konu: Okuma Yazma Nasıl Öğretilir?  (Okunma sayısı 947 defa)

Çevrimdışı ♡♡♡okullu oluyoruz♡♡♡

• Guzel meleklerim ve askim sana emanetiz Allahim.
  • Administrator
  • Hero Member
  • Beğen: +114/-0
  • Çok şükür Allah'ım.sana emanetiz.
Okuma Yazma Nasıl Öğretilir?
« : 15 Mart 2016, 03:51:41 »
Küçük bebekleriniz artık büyüdüler. Şimdi okullu olup sıraları doldurdular. Onlar da siz anne babalar da sevinçlisiniz. Artık çocuklarınız ve siz eğitim - öğretim dönemi içindesiniz.

Bir çocuğun okul hayatının nasıl devam edip nasıl son bulacağını okulun ilk günleri belirler. Bu ilk günlerde okulda kendini güvende ve mutlu hisseden küçük yavrunuz gelecekte de başarılı olacaktır. Unutmayın o yanınızdan ilk defa ayrılıyor. Okulda mutlu olmalı ki başarılı olmalı.

Eğitim ve öğretim döneminin ilk ve en temel yapı taşı olan öğretisi okuma yazma öğretimidir. Okuma yazma öğretmek çok sabır gerektiren biraz da zor sayılan bir eylemdir. Dikkat edilmesi gereken bazı noktalar ve sıralamalar var. Bu sıralamalara dikkat edildiğinde o küçük yavrularnız okumayı öğrenecek siz de bunun haklı gururunu tadacaksınız. Hadi gelin şimdi okuma yazma nasıl öğretilirmiş bir bakalım.

Değerli öğretmenlerim;

Öncelikle öğrencilerinizin kalem tutma becerisi kazanması gerekir. Bu beceriyi kazandırmak için hemen harf öğretmeye başlamak yerine boyama ve çizme alıştırmaları yapmalısınız. unutmayın onlar henüz çok küçük ve parmak kaslarının olgunlaşmaya ihtiyacı var.
Kalem tutma ve çizme alıştırmalarında yol katettikten sonra birinci grup harflarin öğretimine geçebilirsiniz. Bu harfler "e", "l", "a" ve "t" harfleridir. Bu harfleri aynı anda öğretmek mümkün olmayacaktır. Her bir harfi birer haftaya yaymak daha doğru olacaktır. Bu arada hemen şunu da belirtmeliyim. Harf öğretimine geçtikten sonra da arada sırada boyama ve çizme alıştırmalarına devam etmenizde fayda var. Bu sayede öğrencilerinizin sıkılmasını önlemiş olacaksınız.
Sırada ikinci grup harflerin öğretimi var. Bu harfler "i","n","o","r","m" dir. Bu grubu da anlatırken haftalara bölerseniz daha verimli olur.
Üçüncü grup harfler "u","k","ı","y","s","d" dir. Bu gruptaki harfleri öğretirken sınıfınızın durumuna göre haftada iki harf de öğretebilirsiniz. Ayrıca bu grupta çabuk öğrenenler ile geç öğrenenler arasında da dengeyi sağlamalısınız.
Dördüncü grup sesleri ise "ö",b""ş""ü""ç""z" dir. Yine bu grupta da sınıfınızın seviyesine göre hafatda üç harf öğretebilirsiniz
Şu ana kadar yirmi bir harf öğrettiniz ve büyük kısmı atlattınız.Kalan sekiz harf algılanması, telafuzu ve yazıılması zor harfler. Ancak öğrencileriniz bu seviyeye geldiyse onlar da siz de zorlanmayacaksınız.
Beşinci grup harfler "g","c""p","h" ve altıncı grup "ğ","v","f",j" dir.
Evet bütün harfleri anlattınız ve öğrencileriniz de öğrendi ama bu yeterli deği. Öğrenilenlerin unutulmaması gerekiyor. Unutturmamanız gerekiyor. Yerinde ve yeterince vereceğiniz ödevler sayesinde öğrencilerinizin tekrar etmesini sağlamalısınız.

Küçük yavrularımıza ve değerli öğretmenlerimize başarılarla dolu yıl diler saygı ve sevgilerimi iletirim.

Evhobin Forum Sitesi

Okuma Yazma Nasıl Öğretilir?
« : 15 Mart 2016, 03:51:41 »