Doğum Yardımı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Gönderen Konu: Doğum Yardımı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?  (Okunma sayısı 4301 defa)

Çevrimdışı ♡♡♡okullu oluyoruz♡♡♡

  • Guzel meleklerim ve askim sana emanetiz Allahim.
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 21173
  • Beğen: +114/-0
  • Çok şükür Allah'ım.sana emanetiz.
Doğum Yardımı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?
« : 17 Mayıs 2013, 14:49:24 »
Bir Gebenin yaşadığı fiziksel sıkıntıları aklınızdan çıkarmadan doğum öncesi ve sonrası izinler konusunda sosyal güvenlik uzmanlarının yaptığı açıklamalara baktığınızda çıldırmamak elde değil! Çünkü konu güncel olarak anlatılmıyor ve karışıklık yaratılıyor.

Aslında son yıllarda özellikle internetin devlet kurumları tarafından da kullanılmaya başlanmasıyla bu konu oldukça kolaylaştı. Biz de bu yazımızda konuyu mümkün olduğunca güncel ve basit olarak anlatacağız.

Herhangi bir aksama olmaması durumunda hastaneniz ve çalıştığınız işyeri Sağlık Güvenlik Kurumuna  gerekli verileri sizin adınıza aktaracaklardır. Bu durumda sizin SGK’ya herhangi bir belge verme zorunluluğunuz yok. Ancak, yazışmalarda kaybolan belge veya geciken evrak, sorun yaratmasın istiyorsanız bazı belgeleri sizin de bulundurmanız gerekiyor.

Doğum Yardımı  İçin Gerekli evrakları, süreçle doğru orantılı olarak 3 ana başlık altında toparlamanın faydalı olacağını düşünüyoruz. Genellikle Uygulamada, anneler  bu belgelerle doğum izni sonunda tüm yardımı bir seferde almaktadırlar.(Teknik olarak parça parça alma hakkınız olduğunu da unutmamalısınız)

1-Doğum İzin Belgesi

Doğum İzin Belgesi, Hamileliğin 32.haftasının bitimiyle (32 hafta geride kaldığında, yani 32+0 olduğunuz gün) SGK ile anlaşmalı özel bir kurumdan veya bir SSK hastanesinden aldığınız İş Göremezlik Raporudur.

Bu raporu almaya giderken yanınıza işyerinizden vizite kağıdı almayı unutmayın.(Vizite kağıdında son 4 aydır gerçekleşen SSK primlerinizin dökümü yer alacaktır.) İş Göremezlik Raporunda Gebelik Haftanız ve beklenen doğum tarihi yazıyor olacaktır.

Kendi doktorunuzun bulunduğu kurum bu belgeyi vermeye yetkili değilse doktorunuzdan  aldığınız ultrason görüntüleri ve benzeri kanıtlarla  SSK hastanesine başvurduğunuzda size zorluk çıkartmadan bu rapor verilecektir.

Şayet beklenen doğum tarihinden 3 hafta öncesine (37+0.gün) kadar çalışmak istiyorsanız ve doktorunuz da bunu uygun görüyorsa, raporunuzu  bu şekilde düzenletirsiniz. Bu durumda,32 Haftalıkken aldığınız rapor bir ‘’Doğum Öncesi Çalışabilir Raporu’’ olacaktır. 37 Haftayı doldurduğunuzda ise bu kez mutlaka ‘’İş Göremezlik Raporunu’’ sizin de almanız gerekecektir.

Çalışmış olacağınız 5 haftayı (37-32 = 5 Hafta) doğum sonrası izin hakkınıza aktarabiliriniz.

‘’Doğum Öncesi Çalışabilir Raporu’’ veya ‘’İş Göremezlik Raporu’’ (Doğum İzin Belgesi) fotokopisini çalıştığınız işyerinin muhasebe veya insan kaynakları birimine verirsiniz. İşyeriniz bu raporu SGK sistemine girecektir. Raporu aldığınız Hastane ise iş göremezlik  raporunuzla SGK nezdinde sizin için bir dosya açtıracaktır.

Çoğul gebelik yaşıyorsanız 30+0 da Doğum İzin Belgesi alıp izne çıkabilirsiniz. Ya da yine doktorunuzla mutabık kalırsanız , 37+0 a kadar bekleyip aradaki süreyi (7 Hafta) doğum sonuna ekleyebilirsiniz.

Not: Doğum İzni Belgesi (İş Göremezlik Raporu da deniliyor) Aslını mutlaka kendiniz saklayınız.

2-Doğum Belgesi

Doğum yaptığınız hastanede Doğum Belgesi diye bir belge düzenlenmektedir. Bu Doğum Belgesi, Hastaneniz tarafından Sağlık Güvenlik Kurumuna ıslak imzalı olarak da gönderilir. (Bu raporun hastane tarafından gönderilmesi zorunluluğu bulunmaktadır)

Siz ise işyerinizden alacağınız (doğum yaptığınız güne düzenlenmiş) bir  Vizite kağıdı ve İş Göremezlik Raporunuzla Hastanenize başvurarak doğum öncesi iş göremezlik raporunu kapatırsınız. (Bu kurum iş göremezlik raporu aldığınız kurum olmalıdır)

Hastanede, iş başı yapma tarihiniz hesaplanır ve belgeye yazılır. Aslında işlem, iş göremezlik raporunuz üzerine düşülen rapor kapama ve işbaşı yapma tarihi notlarıdır!

Kapama Raporu fotokopisini de işyerine vermelisiniz.

3-Sizin ve Bebeğinizin Nüfus Cüzdanları

İşyeriniz, izinli olduğunuz tarihleri internet üzerinden SGK’ya doğru olarak bildirdi ve hastaneniz de Doğum Belgesini doğru olarak gönderdiyse (ortalama 3 hafta sürer) artık  rahat bir nefes alabilirsiniz…

Alo 170 SGK’ nın genel  iletişim hattıdır. Buradan bilgi alabilirsiniz.

Doğumdan 3-4 hafta sonra SGK’yı arayarak bilgi almaya çalışın. Sonuç alamıyorsanız ya da sorun varsa SGK’yı aşağıdaki belgelerle ziyaret etmelisiniz.

İş Göremezlik Raporu,(artık kapalı hale gelmiştir)
Doğum Belgesi,

Sizin ve Bebeğinizin Nüfus Cüzdanları

İlgili memur sistem kontrollerini yapacak ve sorun yoksa ‘’15-20 gün sonra PTT’ye kimliğinizle başvurun’’  diyecektir. Bir eksiklik varsa size bilgi verecektir.

Ayrıca : ALO 170 Sosyal Güvenlik Danışma Hattı’ndan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Evhobin Forum Sitesi

Doğum Yardımı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?
« : 17 Mayıs 2013, 14:49:24 »