Gönderen Konu: Anne Karnındaki Bebeğin Seslere Tepkisi  (Okunma sayısı 1328 defa)

Çevrimdışı Pεrι мαѕαlı

 • ÇEYİZ KIZ :)
 • Forum Yöneticisi
 • Hero Member
 • *****
 • İleti: 17408
 • Beğen: +97/-0
 • Çeyiz Hazırlıgında :)
Anne Karnındaki Bebeğin Seslere Tepkisi
« : 09 Mart 2013, 11:17:53 »
Annelerin en çok ilgisini çeken konulardan birisi, anne karnındaki bebeğin dış dünyaya, ışığa ve seslere olan tepkisidir. Anne adayları doğru beslenme ve sağlıklı bir yaşam dışında daha neler yaparsa bebeğinin gelişimine yardımcı olacağını düşünürler.

Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre, doğum öncesi ve hamileliğin son 3 aylık döneminde anne rahminin bebeğin kulağında bir konser etkisi yarattığı, ritim ve ahengin bebeğin gelişimine çok büyük katkı sağladığı bilinmektedir. Bebeklerin beyni, daha anne karnındayken çevresindeki sesleri ve ritimleri çözmeye çalışır.

Hamileliğin 26. haftası itibariyle beyindeki işitme sistemi aktif olur fakat dışarıdaki sesler anne karnındaki bebeğin kulağına kadar gelemez. Çünkü rahimde bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısı ve kaslar dışarıdaki seslerin bebeğe ulaşmasını engeller. 6. ve 7. aylardan sonra, bebekler seslere ve müziklere tepki vermeye başlarlar. Hatta bebekler anne karnındayken dinledikleri müzikleri, doğumdan sonra dinledikleri zaman hatırlayabilmektedirler.

Anne karnındaki bebeğe dışarıdan gelen sesler vücut hareketlerinde ve kalp atışında değişikliklere neden olurlar. Yüksek ses bebeğin kalp atışını hızlandırırken, bazı sesler ise kalp atışını yavaşlatabilir. Anne karnından duyulan sesler, bebekte hareketlerin ortaya çıkmasının yanı sıra, öğrenmeye de neden olurlar. Bu öğrenme biçiminin en temeli ortama uyum sağlama ve alışkanlık kazanmadır. Örnek olarak sıkıcı ve sürekli olan seslere dikkat verilmemesi bu öğrenmeye örnektir. Farklı bir müzik duyularsa, bebekler ona tepki göstererek değişikliğin farkına vardıklarını gösterirler. Bebekler hamileliğin son evrelerinde anne karnına gelen sürekli ve aynı olan uyarıcılara alışmış durumdadırlar. Uyarı şekli değişmediği sürece bir tepki vermezler. Yavaş ve nazik yapılan uyarılara tepki göstermezlerken, gürültülü ve şiddetli olan seslere hareket ederek tepki gösterirler.

Bebeklerin anne karnında en çok işittikleri ses annenin kalbinin atışlarıdır. Yapılan bir çalışmada, bir grup yeni doğmuş bebeğe, kaydedilen kalp atış sesi dinletilmiş, başka bir gruba ise dinletilmemiştir. Kalp atış sesi dinletilen gruptaki bebeklerin dinletilmeyenlere göre daha verimli uyudukları ve daha iyi uyku düzenine sahip oldukları görülmüştür. Ayrıca bu gruptaki bebeklerin daha hızlı gelişim yaşadıkları belirlenmiştir.

Anneler, hamilelik sürecinde, keyifle şarkılar söyleyip müzik dinlerlerse, bebeklerinin de bu keyfi yaşayacağını unutmamalıdırlar. Anne karnındaki bebekler, annelerin ruh halline ( neşe, öfke, vb.) göre değişen ses tonlarını anlayabilirler. Güven veren, sakin bir ses tonu ile anne karnındaki bebeğe bir şeyler anlatıldığında, onların daha huzurlu, daha güvenli olacağı unutulmamalıdır.


Nişan Tarihimiz  .aşık

09.11.2013

Düğün Tarihimiz

14.06.2015  özgeserkan

O Şimdi Asker Yareni  :kalpler2:

Evhobin Forum Sitesi

Anne Karnındaki Bebeğin Seslere Tepkisi
« : 09 Mart 2013, 11:17:53 »

Çevrimdışı ♡♡♡okullu oluyoruz♡♡♡

 • Guzel meleklerim ve askim sana emanetiz Allahim.
 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • İleti: 21174
 • Beğen: +114/-0
 • Çok şükür Allah'ım.sana emanetiz.
Ynt: Anne Karnındaki Bebeğin Seslere Tepkisi
« Yanıtla #1 : 09 Mart 2013, 15:49:03 »
ayy ben ezgiye kızarken karde de etkileniyor demekki .. daha sessiz kızmalıyım  ehi:x. s:x:1/Evhobin Forum Sitesi

Ynt: Anne Karnındaki Bebeğin Seslere Tepkisi
« Yanıtla #1 : 09 Mart 2013, 15:49:03 »